28 marzec 2024

Nowy rezerwat przyrody Jezioro Mścin

zdjęcie: Nowy rezerwat przyrody Jezioro Mścin / pixabay/1155506
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie ustanowił 112. rezerwat przyrody na Warmii i Mazurach – "Jezioro Mścin”. Obszar o powierzchni prawie 50 ha położony jest w gminie Kurzętnik na terenie Nadleśnictwa Brodnica.
REKLAMA

"Celem ochrony w tym rezerwacie jest zachowanie zgrupowania rzadkich i chronionych lęgowych oraz migrujących gatunków ptaków wodno-błotnych oraz ich siedliska – rozległego płytkiego rozlewiska po dawniej istniejącym jeziorze Mścin" - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka RDOŚ w Olsztynie Justyna Januszewicz.

Jak przekazała, z danych historycznych wynika, że pierwotnie w obrębie tego obszaru istniało jezioro o nazwie Mścin, które zostało osuszone prawdopodobnie na początku XX wieku. W wyniku tego powstał kompleks wilgotnych łąk i pastwisk, pocięty gęstą siecią rowów melioracyjnych.

W 2010 r. Nadleśnictwo Brodnica przystąpiło do programu budowy obiektów małej retencji wodnej, w ramach której po wybudowaniu zastawki wraz z przelewem odbierającym nadmiar wody z pobliskiego cieku – Czerwonki, powstał obszar zalewowy o powierzchni około 50 ha. Wraz ze wzrostem poziomu wody, zasięg lustra wody się zwiększał, a tym samym zaczęła się zmieniać struktura przestrzenna roślinności szuwarowej i następował wzrost liczebności ptaków wodno-błotnych.

Od 2010 r do 2023 r. zaczęto na tym obszarze prowadzić obserwacje ptaków w okresie lęgowym, jak również podczas migracji wiosennej i jesiennej. Łącznie na tym terenie stwierdzono 149 gatunków ptaków, w tym 38 gatunków znajdujących się na czerwonej liście ptaków Polski.

Powstały kompleks otwartych rozlewisk stanowi obecnie - według RDOŚ - bardzo atrakcyjne siedlisko dla ptaków wodno-błotnych zarówno lęgowych, jak i przelotnych. Liczną grupę w okresie migracji stanowią ptaki siewkowe, m.in. czajka, kszyk, batalion. Dotychczas stwierdzono na tym terenie 13 gatunków kaczek, w tym podgorzałkę - skrajnie nielicznie lęgową w naszym kraju - oraz głowienkę, uznaną obecnie za narażoną na wyginięcie w skali globalnej.

Wczesną wiosną, nieregularnie, pojawiają się również łabędzie krzykliwe. Corocznie obserwowane są liczne czaple białe oraz siwe. Wysokie koncentracje - tj. około kilkaset osobników danego gatunku - w okresie migracji wiosennej oraz jesiennej osiągają na tym terenie m.in. rybitwa białoskrzydła, łyska, mewa śmieszka, gęgawa, łabędź niemy. Według przyrodników te dane świadczą, że na trasie wędrówek ptaków wodno-błotnych zbiornik stanowi istotny punkt przystankowy.

W ocenie RDOŚ na uwagę zasługuje również awifauna lęgowa tego terenu. W obrębie rozlewiska stwierdzono występowanie m.in. derkacza, zielonki, łyski. Gniazduje tu także m.in. perkoz dwuczuby, perkozek, łabędź niemy, gęgawa, żuraw, błotniak stawowy. Charakterystyczna dla zbiornika struktura przestrzenna roślinności wodnej i bagiennej stwarza dogodne warunki gniazdowe dla rybitwy czarnej oraz białoskrzydłej. W 2013 r. w obrębie zbiornika stwierdzono kolonię lęgową rybitwy czarnej liczącą 40-45 par. Zbiornik wraz z przylegającymi łąkami regularnie wykorzystywany jest jako żerowisko przez gniazdujące w okolicznych lasach bieliki, kanie czarne i kanie rude.

"Różnorodność gatunkowa oraz liczebność ptaków na tym obszarze jest bardzo wysoka, biorąc pod uwagę jego niewielką powierzchnię. Rezerwat przyrody +Jezioro Mścin+ stanowi ważne w skali regionalnej siedlisko rzadkich i chronionych gatunków ptaków" - poinformowała Januszewicz.

Wokół rezerwatu przyrody wyznaczono otulinę o powierzchni 26,46 ha, chroniącą rozlewiska, które stanowią miejsce odpoczynku oraz żerowania dla niektórych gatunków ptaków.

Zarządzenie dyrektora RDOŚ w Olsztynie o ustanowieniu nowego rezerwatu opublikowano już w dzienniku urzędowym województwa, wejdzie w życie 5 kwietnia 2024 r. (PAP)autor: Marcin Boguszewski

mbo/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Giżycko
15.9°C
wschód słońca: 05:26
zachód słońca: 19:56
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Giżycku

kiedy
2024-04-30 15:00
miejsce
Gwarek - Centrum Aktywnego...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-11 19:00
miejsce
Giżyckie Centrum Kultury, Giżycko,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-18 18:00
miejsce
Amfiteatr Twierdzy Boyen, Giżycko,...
wstęp biletowany