Ochrona dla mazurskich jezior i rzek ustanowiona
15 lipca w Olsztynie, w obecności Prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy i Wiceministra Środowiska i Klimatu Jacka Ozdoby, przedstawiciele instytucji zajmujących się gospodarką wodną, ochroną środowiska, straży rybackiej, nadzoru budowlanego, policji, samorządu oraz regionalnego zarządu gospodarki wodnej podpisali porozumienie w sprawie zasad współdziałania w ramach zapewnienia optymalnej ochrony mazurskich jezior i rzek przed dewastacją.
REKLAMA
Niewłaściwa ingerencja człowieka w jeziora i rzeki jest często nieodwracalna, dlatego międzyinstytucjonalna współpraca dla mazurskich jezior i rzek to ważny krok dla ochrony przed dewastacją przyrody, która jest niedopuszczalna – powiedział Prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
Lasy, jeziora, woda to nasze wspólne dobro, działania muszą być natychmiastowe. Dziękuję Panu Prezesowi Dacy za jego inicjatywę, za to, że pokazał mi, jaka jest skala degradacji mazurskich jezior – dodaje Wiceminister Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba.
Porozumienie obejmuje aktywności w zakresie kontroli i zwalczania nielegalnych działań ze strony wszystkich użytkowników śródlądowych wód powierzchniowych administrowanych przez Wody Polskie. W przypadku potwierdzenia naruszenia przepisów ustawy Prawo wodne, Wody Polskie będą zawiadamiać o zdarzeniu współpracujące instytucje, które w ramach swoich kompetencji będą podejmować interwencje – kontrole, inspekcje lub oględziny w terenie.
Te wspólne wspólne postanowienia mają także skutkować propozycjami kierunków zmian legislacyjnych w celu optymalnej ochrony jezior i rzek przed dewastacją wystosowanych do właściwych resortów. Zacieśnienie współpracy oraz nowelizacje prawa przyniosą dwa wymierne skutki.
Z jednej strony pozwolą skończyć z sytuacją, kiedy organy ścigania nielegalny proceder niszczenia środowiska naturalnego traktowały bez należytej uwagi. Z drugiej strony, ukrócą proceder w którym dewastatorzy umyślnie łamią prawo, wliczając wyroki i kary grzywny w koszt nielegalnych, często milionowych prac prowadzonych nad brzegami jezior i rzek.
Odpowiednie służby będą interweniować w razie dewastacji brzegów rzek i jezior, zwłaszcza w wypadku:
- niszczenia roślinności szuwarowej,
- nielegalnej wycinki drzew i krzewów,
- naruszenia linii brzegowej przez wykonanie robót ziemnych,
- potwierdzonych nielegalnie wykonanych urządzeń wodnych w postaci pomostów o parametrach spełniających wymóg konieczności posiadania pozwolenia na budowę,
- nielegalnego grodzenia nieruchomości przyległych do śródlądowych wód powierzchniowych, czyli rzek i jezior, w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu.
Zgodnie z art. 475 ustawy Prawo wodne za niszczenie lub uszkadzanie brzegów wód śródlądowych grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do roku.
PRZECZYTAJ JESZCZE