reklama
kategoria: Kraj
19 listopad 2023

Powstał mural prezentujący jednego z twórców niepodległości Polski - Romana Dmowskiego

zdjęcie: Powstał mural prezentujący jednego z twórców niepodległości Polski - Romana Dmowskiego / fot. PAP
fot. PAP
Mural - portret jednego z twórców niepodległości Polski - Romana Dmowskiego powstał w Białymstoku. W niedzielę oficjalnie odsłonięto go na ścianie jednego z bloków mieszkalnych.
REKLAMA

Mural o wymiarach 10 na 11 metrów pod nazwą "Architekt Niepodległej Polski" znajduje się na szczytowej ścianie bloku na ul. Broniewskiego 13, a ścianę tę widać od strony Alei Solidarności.

Mural przygotowała Fundacja Obowiązek Polski dzięki dofinansowaniu z programu dotacyjnego "Niepodległa" ministerstwa kultury we współpracy z darczyńcami, wspólnotą mieszkaniową, pod patronatami między innymi wojewody podlaskiego, marszałka województwa podlaskiego, IPN, Muzeum Tradycji Ruchu Narodowego i Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Ma popularyzować postać Dmowskiego a także - jak tłumaczą autorzy projektu - "wzmocnić patriotyzm lokalny oraz ogólnonarodowy".

Dariusz Wasilewski z Fundacji Obowiązek Polski, która była pomysłodawcą tego muralu, powiedział, że klasyczny mural pokazuje "myśl wychowawcy narodu, która jakby wychodzi od niego". "Dzięki tej myśli powstaje właśnie suwerenna niepodległa Polska" - dodał.

"Chciałam przedstawić naszego narodowego bohatera w sposób nowoczesny, bo był niewątpliwie nowoczesnym Polakiem" - powiedziała autorka muralu Emilia Rój. Na malowidle są białe i czerwone elementy nawiązujące do polskiej flagi.

Wicewojewoda podlaski Tomasz Madras zauważył, że Dmowski jest jedną z najważniejszych postaci w historii Polski XX w. "Taki mural przypomina o historii, zdobi także nasze miasto, sprawia, że jest ciekawiej, bardziej kolorowo i trochę gdzieś tam, raz na jakiś czas, przypominamy sobie, że kiedyś, kilka pokoleń temu nasi przodkowie walczyli i niepodległość" - powiedział Madras.

Na tej samej ścianie, gdzie powstał mural Dmowskiego, na jej dole, jest już istniejące wcześniej mniejsze malowidło kibiców Jagiellonii Białystok upamiętniające Bitwę Białostocką z 1920 r.

W tym samym szeregu bloków, gdzie odsłonięto mural Dmowskiego, pod adresem Broniewskiego 9, w ostatnim czasie powstał mural prezentujący Izabelę Branicką, żonę fundatora miasta hetmana Jana Klemensa Branickiego. Powstał on staraniem Fundacji Pro Anima. Niedaleko jest także mural dedykowany językowi esperanto z hasłem: "Liberecon por la Mondo" czyli "Wolność dla świata".

Dmowski znajduje się też na innym muralu w Białymstoku. W 2018 r. na szczytowej ścianie bloku przy ul. Zwierzynieckiej odsłonięto mural pod nazwą "Selfie Niepodległości", który prezentuje tzw. ojców niepodległości Polski robiących sobie zdjęcie, tzw. selfie. Są na nim: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacego Jan Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński i Wojciech Korfanty. Kijek, tzw. selfiestick, do którego mocuje się np. smartfon, żeby zrobić zdjęcie, trzyma Józef Piłsudski. Mural jest w klimacie startej fotografii, a pokazane na nim postacie świętują z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Mural powstał z inicjatywy IPN w Białymstoku. Jego autorem jest artysta Jarosław Fabiś. (PAP)

autorka: Izabela Próchnicka

kow/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Giżycko
3.7°C
wschód słońca: 07:13
zachód słońca: 15:50
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Giżycku

kiedy
2024-11-30 17:00
miejsce
Pałac Czeczów, Kozy, Ul. Krakowska 5
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 17:00
miejsce
Giżyckie Centrum Kultury, Giżycko,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-27 18:00
miejsce
Dom Kultury, Kęty, ul. Żwirki i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-29 16:00
miejsce
Szczyrkowskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany