4 sierpień 2022

Rzeź Woli - jak wiele zbrodni II wojny światowej - wciąż niepoznana

zdjęcie: Rzeź Woli - jak wiele zbrodni II wojny światowej - wciąż niepoznana / fot. PAP
fot. PAP
Rzeź Woli to jedna z wielu zbrodni II wojny światowej, która mimo tylu lat i tylu instytucji, które się tym zajmowały, jest wciąż niepoznana - powiedział w czwartek podczas otwarcia wystawy "Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha" wicepremier, minister kultury Piotr Gliński .
REKLAMA

Wystawa w Muzeum Powstania Warszawskiego jest wspólnym przedsięwzięciem tej placówki i Instytutu Pileckiego.

Wicepremier Gliński mówiąc o zbrodni dokonanej przez Niemców w pierwszych dniach sierpnia 1944 r. wskazał, że "to był straszny czas i straszna rzecz".

"Potrójnie straszna. Po pierwsze, to była zbrodnia wojenna o znamionach ludobójstwa. Po drugie, to była zbrodnia nieukarana, ze wszystkimi implikacjami tego słowa. Bo to są kolejne zbrodnie, kolejne niesprawiedliwości. To jest rzecz, która wymaga krzyku, protestu, a często jest związana z bezradnością. Historia nieukarania zbrodniarzy tego ludobójstwa jest, trzeba powiedzieć, niesamowicie pouczająca - w sensie oczywiście negatywnym i pozytywnym. To jest dowód na to, że nieukarana zbrodnia powoduje kolejne zbrodnie, kolejne niesprawiedliwości" - powiedział.

"Trzecią rzeczą, która jest też w jakimś sensie tragiczna - ale tutaj już mamy pewne światełko w tunelu - to jest kwestia naszej niewiedzy o tej zbrodni. To jest jedna z wielu zbrodni II wojny światowej - tak jak chociażby zbrodnia Intelligenzaktion, gdzie mimo tylu lat i tylu instytucji, które się tym zajmowały, naukowców, badaczy, którzy zrobili bardzo wiele - wciąż niepoznana. Niepoznana do tego stopnia, że możemy znaleźć dane, że zamordowano od 15 do 60 tys. osób. Wiedza jest wciąż niepewna" - podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Jak mówił, "ta niewiedza to jest też coś, co jest spadkiem, który musimy nieść na naszych barkach, a jednocześnie musimy się temu przeciwstawiać". "Ta wystawa jest krokiem naprzód" - dodał.

Szef MKiDN podziękował instytucjom, które "walczą z ta niewiedzą, z ta bezradnością i z tymi skutkami zaniechań". "Były zbrodnie, było ludobójstwo, a potem całe lata zaniechań. Oby tak w przyszłości nie było" - podkreślił. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ pat/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Giżycko
11.8°C
wschód słońca: 05:27
zachód słońca: 18:09
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Giżycku

kiedy
2024-04-13 17:00
miejsce
Giżyckie Centrum Kultury, Giżycko,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-13 19:30
miejsce
Giżyckie Centrum Kultury, Giżycko,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-30 15:00
miejsce
Gwarek - Centrum Aktywnego...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-11 19:00
miejsce
Giżyckie Centrum Kultury, Giżycko,...
wstęp biletowany