1 luty 2024

Odkryj Giżycko: Jezioro Kisajno i Niegocin

zdjęcie: Odkryj Giżycko: Jezioro Kisajno i Niegocin / Tom Ja - Own work, [CC BY 3.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/)], via Wikimedia Commons
Tom Ja - Own work, [CC BY 3.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/)], via Wikimedia Commons
Zapraszamy do Giżycka usytuowanego w centralnej części Pojezierza Mazurskiego, otoczonego Krainą Wielkich Jezior Mazurskich.
REKLAMA

Tego szukamy w Giżycku

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Giżycko, praca Giżycko, pogoda Giżycko, Giżycko atrakcje, hotel Giżycko, Giżycko info, spotted Giżycko.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Giżycku, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Pierwsze informacje o tym obszarze pochodzą z II wieku naszej ery. Z opowieści historycznych dowiadujemy się o ludach Galindów i Sudinów, zamieszkujących te tereny bałtycko-pruskie, oraz plemieniu pruskim Bartów. W XI wieku król Bolesław Chrobry zainicjował wyprawę misyjną do kraju Prusów, którą poprowadził biskup Brunon z Kwerfurtu. Ekspedycja zakończyła się tragicznie w 1009 r., gdy misjonarz i jego osiemnaścioro towarzyszy ponieśli śmierć, prawdopodobnie nad brzegiem jeziora Niegocin. Męczeńska śmierć Brunona została uczczona w 1910 r. poprzez postawienie żelaznego krzyża na wzgórzu, górującym nad Giżyckiem.

W XIII wieku obszar Wielkich Jezior Mazurskich został podbity przez Zakon Krzyżacki. W około 1340 r. Krzyżacy wzniesili zamek na ruinach pruskiego grodu, nadając mu nazwę Lötzen. W 1365 r. fortyfikację, pełniącą funkcję strażnicy granicznej, zdobyto i zniszczono z rąk Litwinów. Zamek został jednak szybko odbudowany, a u jego podnóża w połowie XV w. powstała osada znana jako Nowa Wieś. Jej mieszkańcy uzyskali przywileje do połowu ryb, bartnictwa i polowania, w zamian za zobowiązania wobec zamku.

W pierwszej połowie XVI wieku zamek Lötzen pełnił funkcję siedziby starostów książęcych. 16 maja 1612 r. Nowa Wieś została uhonorowana przywilejem miejskim. Wraz z nadaniem herbu i pieczęci miejskiej, miejscowość przyjęła nazwę zamku – Lötzen, a Paweł Rudzki został pierwszym burmistrzem. Podobnie jak w innych miastach na Mazurach, używano dwóch nazw: mazurskiej Lec i niemieckiej Lötzen. Rozwój miasta postępował powoli, głównie opierając się na rybołówstwie, ogrodnictwie, rolnictwie, piwowarstwie i pszczelarstwie.

W 1657 r. wojska tatarskie doszczętnie zniszczyły prawie całe miasto, pozostawiając nietkniętym jedynie zamek, kościół i ratusz w wyniku pożaru. Kolejny pożar w 1686 r. spowodował niemalże zniknięcie miasta z mapy. Tragedię dopełniła epidemia dżumy w 1710 r. Zmiany państwowe w kolejnych latach znacząco zahamowały rozwój miasta, które znalazło się na obrzeżach szlaków handlowych. Lötzen przechodziło z rąk pruskich do rosyjskich, a w 1807 r. zostało przejęte przez polskich ułanów. Po wojnach napoleońskich i gruntownej reformie administracyjnej w połowie XIX wieku miasto doświadczyło kolejnego pożaru, który zniszczył większość budynków. Dopiero po nim zaczęło się dynamiczne ożywienie i poprawa sytuacji mieszkańców.

Pod koniec XIX wieku miasto przeszło znaczące przemiany, doświadczając szybkiego rozwoju dzięki dużym inwestycjom infrastrukturalnym. W trakcie I wojny światowej dwukrotnie zostało zaatakowane przez wojska rosyjskie, a Twierdza von Boyen odegrała istotną rolę w tych starciach. W okresie międzywojennym Lötzen stało się popularnym ośrodkiem wypoczynkowym, z wieloma hotelami, pensjonatami, kawiarniami, restauracjami, promenadami i alejami. Nad Jeziorem Niegocin powstały nowe udogodnienia, takie jak pływalnia i urokliwa przystań jachtowa.

W latach 1941–1944 miasto pełniło funkcję siedziby dowództwa naczelnego dla oddziałów „Osttruppen”, złożonych głównie z sowieckich dezerterów. W tym czasie w Twierdzy Boyen działała organizacja „Heere Fremde Ost”, pod dowództwem pułkownika Reinharda Gehlena. W styczniu 1945 r. wojska niemieckie wycofały się z Lötzen, oddając miasto wraz z twierdzą w ręce Rosjan.

Po zakończeniu wojny Lötzen zostało ponownie nazwane starą mazurską nazwą – Lec. Jednak w sierpniu 1945 r. zmieniono nazwę na Łuczany, a rok później Komisja Ustalania Nazw Miejscowości nadała mu obecną nazwę – Giżycko, na cześć Gustawa Gizewiusza (Giżyckiego), kaznodziei i działacza ruchu mazurskiego. W lutym 1945 roku zaczęły napływać grupy osadników, przede wszystkim z Białegostoku, a następnie z Wileńszczyzny i innych obszarów Polski wcześniej zagarniętych przez ZSRR. Po likwidacji powiatu giżyckiego w 1975 r. administracyjnie włączono je do województwa suwalskiego. W ramach kolejnej reformy administracyjnej przywrócono powiat giżycki w obrębie województwa warmińsko-mazurskiego. W 1999 rokur. przywrócono także samorząd miejski i urząd burmistrza miasta.
Nie daj pogodzie się zaskoczyć! Sprawdź prognozę w Giżycku
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Giżycko
25.4°C
wschód słońca: 05:23
zachód słońca: 19:59
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Giżycku

kiedy
2024-04-30 15:00
miejsce
Gwarek - Centrum Aktywnego...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-11 19:00
miejsce
Giżyckie Centrum Kultury, Giżycko,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-18 18:00
miejsce
Amfiteatr Twierdzy Boyen, Giżycko,...
wstęp biletowany