Potrącenie rowerzysty na przejściu dla pieszych w Giżycku
W środę (29.05.2024 r.) po godz. 7.00 na ul. 1-go Maja w Giżycku kierowca samochodu dostawczego potrącił rowerzystę na przejściu dla pieszych. Z ustaleń policjantów wynika, że do zdarzenia doszło, gdy mężczyzna jadący rowerem, przejeżdżał przez przejście dla pieszych od strony ul. Traugutta w kierunku ul. Pocztowej. W tym momencie nadjechał pojazd dostawczy. Rowerzysta uderzył w samochód, a następnie upadł na drogę. Kierowca busa udzielił pomocy i podniósł 93 – latka z drogi, po krótkiej rozmowie z seniorem odjechał z miejsca zdarzenia. Na miejsce wezwano zespół pogotowia ratunkowego, na szczęście senior nie odniósł poważnych obrażeń.
Funkcjonariusze wyjaśniają przyczyny i okoliczności oraz ustalają drugiego uczestnika tego zdarzenia.
Policjanci przypominają najważniejsze przepisy ruchu drogowego dotyczące rowerzystów
-
Rowerzysta na przejściu dla pieszych
Przejście dla pieszych, jak sama nazwa wskazuje, służy pieszym do przekraczania jezdni. Rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go przez przejście dla pieszych, jeśli chce go przekroczyć. Przejeżdżanie rowerem po „zebrze” jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny.
-
Przejazd dla rowerów
W sytuacji kiedy obok przejścia dla pieszych jest wydzielony i odpowiednio oznakowany znakami przejazd dla rowerzystów, wówczas osoba jadąca jednośladem nie musi zsiadać z roweru i może przez nie przejechać. Taki przejazd jest wyraźnie widoczny obok przejścia dla pieszych i najczęściej występuje w miejscu skrzyżowania drogi rowerowej i jezdni. Pamiętajmy jednak, że nie zwalnia to rowerzysty z zachowania szczególnej ostrożności i upewnienia się, czy na pewno może bezpiecznie przekroczyć jezdnię.
-
Rowerzysta na chodniku
Pamiętajmy też, że rowerzysta zobowiązany jest korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez rowerzystę dozwolone jest wyjątkowo w następujących sytuacjach, gdy:
- opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem;
-szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów;
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
Rowerzysta jadący chodnikiem lub drogą dla pieszych musi jednak pamiętać, aby jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować miejsca pieszym oraz nie utrudniać jego ruchu.